Kripto Paralar

Share This:

Merhaba, Blockchain TR olarak temel kavramlara yer verdiğimiz web sitemizde, sosyal medya hesaplarımızda ve videolarımızda Kripto para kavramını size aktaracağız. Peki 2009 yılında konuşulmaya başlayan ve Mayıs 2017 itibariyle 40 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan kripto para ekosistemi nedir, neden ortaya çıkmıştır ve kullanım alanları nedir sorularının cevaplarını arayalım.

Kripto para temelinde herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadan dünyanın her yerinde kabul edilebilecek ve fiziki paranın yerini alacak şekilde dizayn edilerek; 2009 yılında çeşitli araştırmalar sonunda vizyonerler tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu hayali kuran ilk kişiler Bitcoin adını verdikleri para birimini 2009 yılı sonlarında oluşturarak bu kavramı hayatımıza kazandırmışlardır.

Kripto para kavramı diğer tüm fiziki paralarda olduğu gibi temelini altın rezervleri ve merkez bankalarının politikaları yerine kriptografi ilimi çerçevesini temel alarak geliştirilmektedir. Kriptografi ve açık kaynak kodlu yazılımlar ile oluşturulan algoritmalar kripto para birimlerinin yapı taşlarıdır. Bu yapı taşları kripto paraların transferi, kripto para bilgilerinin tutulması, kripto para evreninin güvenliğini sağlamakla sorumludur.

Kripto Para üretimi çok hassas aynı zamanda da anlaşılması gerekli bir konudur.Kripto Para üretimi yüksek teknoloji gerektiren donanımlara sahip bilgisayarlar tarafından özel bir yazılım sayesinde üretilen kodlarla sağlanmaktadır,bu üretime Kripto Para Madenciliği veya dünyada bilinen adıyla Cryptocurrency Blockchain denilmektedir.

Peki kripto paralar nasıl popülerliğini artırdı? Kripto paralar; para transferlerinde karşılaşılan komisyon ücretleri, ülkelerarası para transferlerinde yaşanan zorluklar ve uzun zaman kayıpları, kur ve para politikalarının sürekli değişmesi nedeniyle para değerlerindeki oynaklıklar, fiziki para saklamadaki zorluklar nedeniyle popülerliğini artırdı. Kripto paralar ile kullanıcılar arasında para transferleri dakikalar içerisinde daha sonra videolarımızda bahsedeceğimiz madenciler aracılığı ile doğrulanarak, güvenli ve bankalara göre çok cüzi işlem ücretleri karşılığında tamamlanabiliyor. Herhangi bir regülasyon olmadan para saklama ve biriktirme işlemlerini anonim olarak gerçekleştirebiliyor.

Dikkat Çekici Birkaç Bilgi

Kaynak

 • İlk kripto para olan Bitcoin, çıktığı güne göre 625.000 kat değerlenmiştir.
 • Hiçbir otorite tarafından takip edilemez, kontrol edilemez, haczedilemez.
 • Yunanistan hükümeti girdiği ekonomik darboğazdan çıkışı Kriptopara’da bulmuştur.
 • Yunanistan’da toplam 1.500 adet Coin ATM’si kurulumu devam etmektedir.
 • Kanada Merkez Bankası kriptoparayı kabul ederek işlemlerine dahil etmiştir.
 • Çin hükümeti kendi kriptoparasını üretme kararı almıştır.
 • BNY Mellon, Deutsche Bank, Santander ve UBS bankaları ortak olarak kendi kriptoparalarının üretilmesi için blockchain yazılımını 2018 yılında çalıştırmaya başlayacaklarını duyurdu.
 • Siemens, Kriptopara üretimi için “şimdilik” 1 Milyar Euro yatırım yaptığını duyurdu.
 • Bill Gates, bundan tam 20 yıl önce dijital para konusuna dikkat çekmiş ve geleceğin ödeme sistemi olarak görmüştür.
 • Ekonomik çevreler, halihazırda kullanılan “para”nın tedavülden kalkıp, kriptoparanın tek para birimi olacağına kesin gözüyle bakmaktadırlar.
 • Kullanımı hızla yaygınlaşan kriptoparayı kabul eden amazon.com, ebay.com, microsoft, lamborghini, virgin galactic’in yanısıra, ülkemizde de coin taksiler, restoranlar ve internet sitelerinin de hızla çoğalması, kriptoparayı daha da değerli hale getirmektedir.
 • Yatırım olarak kriptopara, çağımızın en güvenilir ve yüksek getirisi olan araçlardandır.
 • Kriptopara ile alışveriş yapılabilen örnek bir site : https://www.bitpremier.com/

Mayıs 2017 itibariyle dünyada 822 adet kripto para bulunmakta ve her geçen gün bunlara yenileri eklenmektedir. Bu kripto paraların öncülerini, getirdiği yenilikleri ilerleyen videolarımızda ve websitemizde inceleyeceğiz. Siz de bu dünya ile ilgili en güncel bilgileri edinmek için Twitter adresimizden bizi takipte kalın ve kanalımıza abone olun.

Sevgiler.

BlockchainTR ekibinden “UKD”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir